- SQ9PXA pisze:
...podobno pomaga usunięcie oryginalnych bezpieczników na kablu zasilającym i generalnie wymiana tego kabla na grubszy z użyciem...
Przepraszam, ale dla mnie to bujda...
Bo:
1) Duży opór na złączce przy nadawaniu, pobieraniu powiedzmy 16A mocy wywoływał by trochę ciepła, na tak małej powierzchni styku, stad tęż miedzy innymi są po dwa piny na plus i minus we wtyczce.
2) Przewody mają przeważnie rozmiar 2,5mm2, przy założeniu 2m długości i prądu 16A spadek wynosi 3%, ale, przewody idą dwa, załóżmy że są dwa nawet 1,5mm2, wychodzi po rozdzieleniu po 8A na przewód 2,4% spadku, nawet wydłużając przewody do 3m, spadek wynosi dopiero 3,6%. Sądzisz, że 3,6% spadku na napięciu zasilającym TRX jakoś wyraźnie zmieni w mocy nadawania, do tego jeszcze automatyka wzmacniacza (chyba ALC) koryguje niższe napięć.
Dowód praktyczny, mam IC-7000 przy zasilaniu 12V i 13,8V moc wychodząca z mojego była identyczna.
------
Co do tematu.
Nie wiem co to dokładnie jest pik (żart), ale jak podam sygnał CW jest 100W, jak rozmawiam na SSB, średnia moc jest na poziomie 60÷70W, podobnie mam w lampowym staruszku.
Dlaczego tak jest, też nie wiem , podobno sygnał CW jest wąski i cały moc idzie w jeden nadawany ton, a tu ze względu na nadawanie duże ilości tonów, z jakich składa się szeroki sygnał, moc rozdzielana jest miedzy nie.
W mojej luźnej ocenie jest to kwestia pewnej ułomności przyrządów pomiarowych, które w skrócie dobrze mierzą moc jeśli wychodzi czysta sinusoida, a już ja są takie skomplikowane sygnały sygnały pokazują już gorzej.
W skrócie jeśli chcesz sprawdzić czy TRX nadaje tyle ile powinie, podaj mu pojedynczy ton, czy to z CW czy z wykorzystaniem nawet podanej z karty dźwiękowej podłączonej poprzez modem do emisji cyfrowych czy nawet samych separujących transformatorów i zobacz czy jest to 100W, to wszystko jest oki i przyjmij za regułę za SSB jest średnio te około 40% mniej i już, tak nasze radia już mają.
W przypadku 7100 przełącz na emisje RTTY i naciśnie PTT, radio poda własnie jeden pojedynczy ton.