Quantcast
Channel: Forum Internetowe sp7pki.iq24.pl
Viewing all 198326 articles
Browse latest View live

Mikrofonogłośnik Baofeng UV-5R - różnice!

$
0
0
    nowicjusz_kf pisze:
    A więc jaką wkładkę proponujecie zastosować?

Ja poszedłem w nokie ze starych zestawów słuchawkowych; nowe już tego nie mają....

Mikrofonogłośnik Baofeng UV-5R - różnice!

$
0
0
Z tego co widzę to R9 jest zwarte z SP- oraz M- (gdzie brakuje kondensatora)

UKEI sprint 80M

$
0
0
To są zawody wszyscy z UK/EI czy kazdy z kazdym?

ICOM IC-7100

$
0
0
Szanowny SP9KN, dlaczego informacje o problemach z bezpiecznikami ma kablu firmy ICOM uważasz za głupi komentarz ?
Doświadczyłem tego w dwóch własnych urządzeniach (Icom 7000 i 7100), a kolega z klubu w 7200. Jeżeli gniazdo bezpieczników jest ciepłe to znaczy że tam wydziela się ciepło i są tam straty. Wskazania amperomierza (zasilanie) i miernika mocy TX także wykazały różnice przed i po modyfikacji.

Co do wytrzymałości tranzystorów mocy to proszę nie mylić katalogowych wartości tranzystora w zakresie mocy z możliwościami odprowadzenia ciepła dla tak małej obudowy jak w przypadku IC7200. Każdy kto budował urządzenie z tranzystorami dużej mocy wie jak łatwo usmażyć tranzystor gdy odprowadzenie ciepła jest zbyt słabe (za mały radiator, utrudniona wentylacja itp).

Moc w postaci ciepła która wydziela się na wzmacniaczu w.cz. jest równa mocy średniej. Pracując telegrafią z mocą 100W w impulsie w ciągu minuty średnie obciążenie końcówki mocy będzie rzędu 30-40W (szacunek). Jeżeli w SSB (100W) pogadamy przez mikrofon z ostrym wysterowaniem (podkręcona modulacja i mocna kompresja) np. na poziomie mocy średniej 60W to obciążenie cieplne układu chłodzenia będzie w praktyce dużo większe i ryzyko uszkodzenia elementów też jest dużo większe.

Z tego samego powodu przy emisjach cyfrowych nie zaleca się pracy z mocą większą niż 50% mocy nadajnika ponieważ przy intensywnej pracy układ chłodzenia może tego nie odprowadzić a wzmacniacz się zagotuje. Każdy kto pracował w zawodach np. PSK na 50% mocy nadajnika 100 watowego wie że TRX szczególnie mały gabarytowo mocno się nagrzewa mimo że moc średnia w ciągu minuty to maksymalnie 25W (nadajemy kilkanaście sekund, słuchamy kilkanaście sekund i tak w koło).
To też może być powód dla którego ICOM nie chce aby żyłować cieplnie TRXa przy pracy SSB z powodu dużej mocy średniej, ale nie potrafi tego asertywnie zakomunikować swoim klientom.
Zresztą podobne problemy występują w przenośnym sprzęcie komputerowym. Małe wymiary urządzeń i problemy z odprowadzeniem ciepła powodują że wiele telefonów, tabletów czy laptopów podczas próby długiego obciążenia procesora zmniejsza jego wydajność z powodu przekroczenia temperatury. Na dzień dzisiejszy kwestia odprowadzenia ciepła w urządzeniach mobilnych jest po za kwestią akumulatora największym problemem konstrukcyjnym.

Taki Icom7100 jest w kategorii sprzętu łączności 100W maleństwem. Dla niedowiarków proponuję prosty eksperyment: do skrzynki metalowej o wymiarach obudowy IC7100 proponuję zamontować do środka tradycyjną żarówkę 50W. Uruchomić i zostawić na kilkanaście minut a potem zmierzyć temperaturę. Potem powtórzyć to z małym wentylatorem jakie spotykamy w takich TRXach. Da to obraz skali problemu przy pracy na 40% dla np emisji JT65 lub WSPR.

Sławek

Inni użytkownicy pasma 70 cm - czy można z nimi zrobić łączność (a raczej porozmawiać)?

$
0
0
    SQ5KLN pisze:
      SWL_SP5 pisze:

      Nawiązując łączność musisz podać znak korespondenta a potem swój. Co podasz w przypadku nawiązania łączności ze stacją profesjonalną?


    Jeśli chodzi o służbę amatorską to TRANSMISJA musi być identyfikowana znakiem a nie QSO (za RR ITU z 2012 roku) a więc nadając trzeba podać SWÓJ znak (obowiązku/wymogu podawania znaku korespondenta nie ma, co zresztą stosuje się powszechnie w wielu przypadkach, chociażby wołając CQ czy zaliczając DX-pedycję,


Dokładnie. Przecież jako krótkofalowiec mam nie tylko prawo "rozmawiać" na częstotliwościach, ale mogę również prowadzić różnego rodzaju eksperymenty.
Np. skonstruuję nadajnik - i na pewnym etapie próby ze sztucznym obciążeniem przestają wystarczać.

Jeśli ktoś zaraz będzie mnie przekonywał, że sztuczne obciążenie zawsze musi wystarczyć, to zamiast nadajnika skonstruuję antenę - i co, ją też na próbnym obciążeniu mam testować?

Oczywistym jest, że sobie podłączam, wysyłam pomocnika w teren i np. robię testową transmisję podając komunikat, że jest to testowa transmisja i w jakim celu ona jest prowadzona i podaję swój znak. Pomocnik po tym np. dzwoni do mnie i podaje raport.

Niech mi teraz jakiś mądrala powie, że tego krótkofalowcowi robić nie wolno.

To tak apropos tych, którzy wmawiają, że pozwolenie obejmuje tylko "dwustronną łączność".

UKEI sprint 80M

$
0
0
    HF1D pisze:
    To są zawody wszyscy z UK/EI czy kazdy z kazdym?

Każdy z każdym.

Inni użytkownicy pasma 70 cm - czy można z nimi zrobić łączność (a raczej porozmawiać)?

$
0
0
    sdd pisze:


    To tak apropos tych, którzy wmawiają, że pozwolenie obejmuje tylko "dwustronną łączność".


Cichaj! To są długoletni krótkofalowcy "z zasługami". Oni wiedzą! Może nawet 13 razy pałą od ZOMO-wca dostali! :-)

ZAWODY PODKARPACKIE 2016 - 7 lutego (niedziela) - 7:00 - 7:59 UTC

$
0
0
sp8tju: Osobiście wpiszę Cię do kategorii: Stacje z Podkarpacia!

Łukaszu, wielkie dzięki. Już nastawiam budzik, żeby nie zaspać.
Pozdrawiam i do spotkania w zawodach.
Zbyszek

Nowy Icom IC-7300

Nowy Icom IC-7300

$
0
0
ciekawe z czego taka cena
ten dystrybutor musi to bys super numer jeden dla firmy ICOM skoro nigdzie nikt nie ma nawet w USA jeszcze brak a tu prosze w SP juz jest

Nowy Icom IC-7300

$
0
0
fajnie że ma AT
co do ceny to czekam aż się pokaże w UK czy DE cena na poziomie 1100-1200eu była by atrakcyjna
na szczęście zakup na terenie UE to nie problem ...

Nowy Icom IC-7300

Zjazd PZK

$
0
0
Szkoda czasu na czytanie anonima MaRuDy.
Są już wyniki oceny formalnej chyba największego konkursu ofert w Polsce- FIO, priorytet 2.
Ciężko tam otrzymać kasę, bo konkurencja jest duża.
W regulaminie konkursu z MON jest zapis, że jeśli ktoś nie ma dobrze rozliczonej dotacji z 2015r. to nie może aplikować w 2016r. Czyli z tego co się dowiedziałem z komunikatu PZK z zeszłego tygodnia, to chyba PZK jest wyautowane w 2016r. z MON.

GP7 a GP7DX

$
0
0
    sq9oub pisze:
    Rura do wody PE. Nic lepszego nie ma. Żadne peszle.

    Są w sklepach praktycznie wszędzie. Dobrze położona i jak sa dobrze zabezpieczone "wloty" to po latach użytkowania wymiana kabla/kabli lub dodanie nowych nie nastręcza problemów.



Jako zawodowy elektryk, ODRADZAM UŻYWANIE TYCH RUR!.
Była już kiedyś na forum dyskusja na podobny temat. Niestety, z uporem maniaka lansuje się pospolitą amatorszczyznę.
W takiej rurze kabel łatwo się blokuje zwłaszcza, że praktycznie nie da się uniknąć kolanek i zagięć na trasie. Wprowadzanie a także wyciągnięcie kabla w razie potrzeby nie jest proste a czasami bywa niemożliwe.
Do prowadzenia linii kablowych w ziemi stosuje się rury Arota - jest to gruba karbowana rura z PP w której dzięki wewnętrznym karbowaniom opory ślizgu są istotnie zmniejszone. Jednocześnie kabel nie przylega całą powierzchnią do rury ochronnej, co jest ważne dla trwałości powłoki kabla.

Ryszard

.

Zjazd PZK

$
0
0
    SP6OUJ. pisze:

    W regulaminie konkursu z MON jest zapis, że jeśli ktoś nie ma dobrze rozliczonej dotacji z 2015r. to nie może aplikować w 2016r. Czyli z tego co się dowiedziałem z komunikatu PZK z zeszłego tygodnia, to chyba PZK jest wyautowane w 2016r. z MON.



Ale kluby startować mogą.

Tranzystory LDMOS w technice amatorskiej

$
0
0
    SQ2KRR pisze:
    Po wstępnych pomiarach okazuje się że te tranzystory zachowują się jak klasyczne mosfety z kanałem n. Działają przy prądzie stałym. Zbudowałem prosty układ zasilany z 20V i obciążając dren tranzystora diodą led i rezystorem.
    W zależności od wybranego podzakresu dioda migała z różną częstotliwością. Wniosek jest taki że nie ma ograniczenia w dół jeśli chodzi o częstotliwość pracy.



T[b]f/b]órczo Kolega podchodzi do tematu.
Oczekujemy z niecierpliwością aplikacji na dwójkę, chociażby.

R.


.

ICOM IC-7100

$
0
0
Witam.
Może nie do końca się zrozumieliśmy... Chodzi mi o standardowy problem z mocą w IC-7100 przy SSB.
Niektórzy piszą właśnie o bezpiecznikach, inni o cienkich przewodach, itp...podając iż to może być przyczyną małej mocy w radiu.
Nie sądzę by ICOM w radiu nie zaprojektował odprowadzenia ciepła w wystarczający dla radia sposób ograniczając tym samym moc radia. Jeśli by tak było zrobiłby to samo na innych Modulacjach.
Niestety Icom dział ciała z radiem, ale na szczęście od wczoraj mamy modyfikację która naprawia to co zepsuła fabryka.

ICOM 7100 - NISKA MOC SSB - NAPRAWIONO!!!!

$
0
0
Witam.
Od wczoraj 02.02.2016 na stronie Grzegorza SP3RNZ pojawiła się modyfikacja radia ICOM 7100 naprawiająca problem niskiej mocy na SSB.
Link do strony:http://sp3rnz.blogspot.com/
Modyfikację wykonałem i muszę potwierdzić w 100% iż problem z mocą zniknął.
jedna mała uwaga: Nie polecam wykonywania tej modyfikacji osobom które nie mają dobrej lutownicy, bądź wprawnej ręki. Wlutowanie się w tak drobne elementy SMD wymaga dużej wprawy.
Jeśli ktoś nie będzie w stanie wykonać tej modyfikacji sam, myślę że może się z tym zwrócić do Grzegorza SP3RNZ.
Grzegorz dziękuję Ci za fachowe podejście do tematu. Dzięki Tobie mam i będziemy mieli sprawne radia.

ICOM 7100 - NISKA MOC SSB - NAPRAWIONO!!!!

$
0
0
Którą wersję modyfikacji Kolega wykonał ? 1 czy nr.2

ICOM IC-7100

$
0
0
Mam tylko nadzieję że owa modyfikacja nie wywoła zwiększonego popytu na części do tych urządzeń. Jest ona banalna. Czy ktoś z kolegów może skomentować czym od sposobu działania i ewentualnych konsekwencji dla modulacji lub wysterowania różnią się przedstawione dwie opcje ?
Sławek
Viewing all 198326 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>