Quantcast
Channel: Forum Internetowe sp7pki.iq24.pl
Viewing all 197766 articles
Browse latest View live

CHA250 F jak fider - jak HF7ST

$
0
0
    SP8TZ pisze:
      sq8p pisze:
      Witaj ,

      Gratuluję reportażu w miesięczniku Świata radio! -

      Przedstaw mi swoje przemyślenia nt. praw fizyki ( długości fali, długości promiennika , współczynnika fali stojącej ) - Antena , która została przedstawiona to sztuczne obciążenie do którego co nie podłączę to będzie miało dobry SWR i będzie się grzało jak kaloryfer na zimę . PRAW FIZYKI NIE DA SIĘ OSZUKAĆ - antena o przypadkowej długości nie będzie pracować .To jeśli podłączę do parapetu metalowego , rynny czy ogrodzenia ma zawsze dobry współczynnik fali stojącej. Fizyka jest nauką ścisłą i trzeba się do niej przyzwyczaić , aby budować solidne i skuteczne anteny
      Ja wraz z kol. Henrykiem zrozumieliśmy , że prosty dipol pół falowy czy Ground plane z jedną przeciwwagą będzie lepszy niż ten transformator .Koledzy mają wyrobione opinie na ten temat , każdy spróbował i się sparzył ( Ja również ) .Dziękuję za uwagę i serdeczne pozdrowienia dla wszystkich 73 .

      P.S Na testy wchodzi HF20A , CHA250 i CHA250F to już historia o której wszyscy zapomnieli...…….


    Witaj

    Na początek, napisałeś tak:

    prosty dipol pół falowy czy Ground plane z jedną przeciwwagą będzie lepszy niż ten transformator

    Ale przecież cha250F to nie antena! nie można porównywać skuteczności dipola pół falowego do nadawania/odbierania z transformatora ... i nie mieszajmy pojęć anteny z układem ją zasilającym ...

    I nie do końca masz rację - to znaczy, zgodzę sie, że pełnowymiarowa i rezonansowa antena typu dipol półfalowy albo GP będzie działała lepiej na swoim dedykowanym paśmie przy zasilaniu 1:1 lub ewentualnie jakimś balunem albo układem typu LC itp. (gdy trzeba np. skompensować 75 albo 24 Ohm), niż cha250F (które wnosi pewne straty, choć wg mnie wcale niewielkie), ale nie o to chodzi.

    Używam tej konstrukcji obecnie przy jednej ze swoich anten i wydaje mi się, że ten transformator jest wręcz stworzony do zasilania anten nietypowych, np. ukrytych albo powstałych z przypadku, często konieczności, w trudnych warunkach antenowych.

    Najważniejsze pytanie: Co jest najtrudniejsze w działaniu w takich warunkach, np. z bloku, mając do dyspozycji balkon i ewentualnie jakieś wędki/rybakovy, przypadkowe kawałki drutu w jedną bądź drugą stronę, ewentualnie zawinięte w jakąś pętlę?

    To, że większość takich anten jest bardzo trudna w dostrojeniu do nadawania. Co z tego, że w miarę przyzwoicie (czytaj: kompromisowo) odbierają np. pasmo 80, 40 czy 20 metrów. Często mają bardzo wysoką a innym razem wyjątkowo niską impedancję, której nie dostroi żadna skrzynka. Nie mówiąc o brakach rezonansu, które też czesto do tego występują. Jeśli uda się dostroić jakimiś przełączanymi ręcznie układami na krokodylek itp., to bardzo wąsko, np. dla zakresu 20-30 kHz. I to na jednym tylko paśmie.

    W takiej sytuacji niektórzy podłączali np. zwykłe Cha250 - i OK, mogli dmuchać pełne 100W bez skrzynki na wszystkich pasmach, ewentualnie przy wspieraniu się skrzynką. Z relacji jednak wynikało, że wszystkie sygnały po wpięciu Cha250 były bardzo stłumione (jakby wcisnąć tłumik ATT), ciężko też było dowołać się fonią SSB do innych stacji (a więc tłumiła się także moc przy nadawaniu, np. ze 100W do 5W).

    Ciężko mi wypowiedzieć się nt. działania zwykłego Cha250 bo nie miałem go nigdy w ręku - ale wersja F jest inaczej nawijana i mogę szczerze powiedzieć, że w/w problemy z tłumieniem nie dokuczają mi szczególnie.

    Co zasilam obecnie tym transformatorem? Ano, tzw. leniwą pętlę o obwodzie 160m, która leży sobie ... 1.5 - 3 m nad ziemią, głaskając miejscami wysoką trawę oraz inne krzaki, a połamana jest w dość specyficzny sposób, w sumie to nie do końca przypominając nawet pętlę ... Ale inaczej nie udało się mi jeszcze tej pętli zmieścić.

    Przy tradycyjnym zasilaniu - okazało się, że nie stroi jej moja skrzynka YT-100, chociaż stroi od 6 do 1000 Ohm. Antena nie ma rezonansu ani na 160m ani na 80m, a impedancja wahała się od 4 do chyba 12 Ohm. SWR 7.0, 9.0. Teoretycznie skrzynka powinna to może dostroić, ale moja się poddawała. Wisi za nisko? Nie podniosę wyżej, bo nie mam kilku kratownic po 20 metrów ,-) Rozwinąć aby była mniej połamana? Nie mam tyle miejsca, choć będę jeszcze kombinował. Teoretycznie być może skracając/wydłużając pętlę mógłbym doprowadzić do sytuacji, że udałoby się ją zestroić skrzynką, ale pewnie na jednym tylko z pasm, a chciałem mieć na niej oba najniższe. W teorii taką antenę można by zatem tylko rozebrać ... albo używać wyłącznie do odbierania...

    I tutaj przyszedł owiany złą sławą transformator Cha250F, przez który dzieci wybudzają się w nocy z płaczem, krowy nie dają mleka, kury przestały się nieść, a ze starych książek o radioelektronice zaczęły wypadać strony !!! :-) ... po wpięciu transformatora do tej mojej kompromisowej "lazy loop" (w sumie to dwa pseudotrójkąty o obwodzie 80m każdy) leżącej miejscami na wysokiej trawie - efekty są takie, że mogę w SSB spokojnie pracować bez skrzynki na 160 metrach, a przy wsparciu skrzynki (swr ok. 2.0) na 80 metrach.

    Ok, ktoś powie - podnieś tę antenę wyżej i zestroisz ... zrób sobie porządną pętlę megaloop ... noooo, jakbym mógł sobie zrobić, to bym zrobił a może kiedyś zrobię. Fakt jednak jest taki, że dzięki zasilaniu przez Cha250F mogę spokojnie używać tej anteny na 160/80m w SSB z całkiem zachęcającymi rezultatami na SP. A normalnie antena byłaby tylko w wykonanej przeze mnie konfiguracji do rozebrania.
    Nie wiem, ile mocy zabiera mi transformator przy nadawaniu ze 100W - może połowę, może więcej, może w eter idzie tylko 20W? Może tak jest, ale fakt jest taki, że działa w sposób dla mnie zadowalający.

    Jestem przekonany, że pewnie wysoko zawieszona Delta SP7LA zasilana 1:4 działa lepiej na 80tce niż toto, a może i nawet typowy wysoko zawieszony dipol na 160m.... zadziałałby u mnie lepiej Całkiem możliwe, nie mam obecnie możliwości porównania. Ale podaję to eksperymentalne zastosowanie Cha250F tylko jako przykład. Tak samo można odnieść się do wielu innych anten - coś, co normalnie nie mogłoby być używane do nadawania, może zostać dzięki temu rozwiązaniu użyte.

    Poza tym każdy krótkofalowiec jest radioamatorem... wręcz powinniśmy eksperymentować i szukać różnych amatorskich rozwiązań które w danym przypadku dadzą satysfakcję (czytaj: pozwolą robić łączności).

    Czy tłumienie jest duże - nie wiem. Pewnie łowienie dx-ów na np. 20 metrach może być przez takie zasilanie utrudnione, bo jednak tracimy cenne waty. Odbiór w drugą stronę też będzie stłumiony powiedzmy o ten 1-2 S, więc będzie kłopot z odbiorem stacji QRP czy SOTA, które czasem potrafią nadawać na poziomie tła S0 ... w ogóle testując ten transformator w różnych wariantach doszedłem nawet do wniosku, że im niższe pasmo (typu 40m, zwłaszcza 80m) tym kwestie tego tłumienia stają się mniej istotne.

    A teraz wyobraź sobie sytuację, gdzie da się rozwinąć jakąś ukrytą pętlę z drutu nawojowego, np. na podwórku pomiędzy dwoma kamienicami, ale jest ona tak beznadziejnie połamana, że każda skrzynka odmówi współpracy i żaden balun nie pomoże ... ewentualnie jedyna możliwość nadawania to np. longwire albo rybakov spuszczony z wędki czy inne akrobacje. Jeśli jednoczesnie żadna inna antena nie wchodzi w grę, a tych różnych wynalazków nie da się jednak zestroić do nadawania (albo stroją wyjątkowo wąsko i z problemami), to wielu krótkofalowców co robi?
    Ano, dają sobie spokój ... Pytanie brzmi: czy mają w takim razie zaprzestać hobby, czy może zasilać swoją antenę Cha250F... i jakieś tam kompromisowe mimo wszytko łączności, ale jednak, zacząć robić?

    Napisałeś też:

    PRAW FIZYKI NIE DA SIĘ OSZUKAĆ - antena o przypadkowej długości nie będzie pracować

    Czy coś tu łamie prawa fizyki? Nie wiem, ja tu łamania praw fizyki nie widzę...

    Mało tego wszystko co da się dostroić będzie pracować w nadawaniu. Krótkofalowcy anten nietypowych a nawet i nierezonansowych, o długościach przypadkowych, dostrajanych przeróżnymi wynalazkami, już wymyślili bez liku.

    Nikt nikogo oczywiście nie namawia do przewijana zwykłego Cha250 na wersję F. Kto chce ten zrobi i spróbuje. Jednego zadowoli, drugiego nie




Pisałem w konkretnym celu - poprzyj to wynikami analizatora , impedancji , udokumentuj to .Napisaliście reportaż do miesięcznika Świat Radio , wiem antenę trzeba chwalić jakie to cudo , przyniesie to rozwój techniki i w 2030 roku będzie każdy z niej korzystać i wspominać historię twórcy .... tak to nie działa i nie będzie.Nie zaprzeczysz mi , że jest to sztuczne obciążenie i nie ma praktycznie żadnych osiągów . Można wziąć 4m drutu i podłączyć do skrzynki antenowej typu CG3000 i zestroić .Uwierz mi , że będzie lepiej działać i lepiej słyszeć niż CHA250 i CHA250F .Jeśli nie masz warunków , zainwestuj w CG3000 .Automatyczny tuner umożliwi Ci zestrojenie praktycznie wszystkiego , wiadomo są straty ale nie takie jak przy CHA250F !.Kwestia wmawiania sobie , że jest to cudo , oczko w głowie i nie będzie lepszego transformatora jest błędęm !- Każda antena zestrojona nawet skrzynką manualną czy automatyczna po zsumowaniu strat będzie zawsze wyżej w rankingu niż ten złom CHA.

Kwestia 160 " Lazy loop " - jeśli zastosowałeś 160m drutu , to zastąp " wasze cudowne trafo " na balun 4:1 .Wiem , że twierdzicie że CHA250 to magiczny balun 4:1 , ale lepiej zwykły , tradycyjny - uwierz mi

Zrób pętlę 83m i zawieś będziesz rezonans na 3,550 MHz to i na harmonicznych dasz radę , skrzynka i nawet zestroisz 160m z duuuuużo lepszą skutecznością .


Tyle w temacie .Wiem , że jesteście zakochani w CHA - każdy ma jakieś fetysze ........


Miłej nocy , do usłyszenia w eterze 73

Antena 80 m

$
0
0
To ma być Beverage, że tak nisko wisi? Chłopie, dipol na 80m, żeby dobrze pracował, musi wisieć 1/2 fali nad ziemią.
M

JOTA 2019

$
0
0
    SQ3DQ pisze:
    Nie ma szans, co widać choćby po tym forum.

Myślisz, że tutejsi ubijacze są aktywni na pasmach? Myślę że wątpię.

Antena 80 m

$
0
0
Pal licho niskie zawieszenie. Moja wisi 5m nad ziemią i pracuje. Ale ty tam masz wszystkiego 16,5 m a dipol na 80 ma 2x19,5. Jak się uprzesz to go zestroisz ale sprawność 25%. Zobacz czy nie można wydłużyć nawet zygzakiem do regulaminowej długości.

Antena 80 m

$
0
0
Teoretycznie można ułożyć w prostokąt,ponieważ jedno z moich okien znajduje się na wysokości tego drzewa. Czyli 13+4 m i z powrotem 16.

Antena 80 m

$
0
0
    sp9nrb pisze:
    Pal licho niskie zawieszenie. Moja wisi 5m nad ziemią i pracuje.


Chcesz poniżyć moje sztuczne obciążenie ? Chcesz poniżyć moje sztuczne obciążenie ?

Antena 80 m

$
0
0
    SQ5OVG pisze:
      sp9nrb pisze:
      Pal licho niskie zawieszenie. Moja wisi 5m nad ziemią i pracuje.


    Chcesz poniżyć moje sztuczne obciążenie ? Chcesz poniżyć moje sztuczne obciążenie ?

Antena 80 m

$
0
0
    Witold_Z pisze:
    Chcę zebrać materiały żeby na wiosnę zacząć już wieszać antenę, myślałem o longwire lub dipol, ale chciałbym żeby mądrzejsi koledzy się wypowiedzieli. do tej pory bawiłem się w ukf, ale jest to już po prostu nudne. jeśli obrazek nie zadziała to tutaj link https://photos.app.goo.gl/Ei6xirg4rkB5Fiox8
\\
Ja bym bardziej wypoziomował te druty. Zawieszone na nich prarie , nie będzie się zsuwać.

CHA250 F jak fider - jak HF7ST

$
0
0
    sq8p pisze:
    Nie zaprzeczysz mi , że jest to sztuczne obciążenie i nie ma praktycznie żadnych osiągów


Zaprzeczę, bo ma osiągi w postaci łączności... zwłaszcza na 80m czy 160m po SP w warunkach kompromisowych gdzie nic innego się nie stroi, to pewnie lepsze, niż nic.

    sq8p pisze:
    Można wziąć 4m drutu i podłączyć do skrzynki antenowej typu CG3000 i zestroić


Ile kosztuje skrzynka typu CG3000 a ile kosztuje wykonanie transformatora Cha250F?

    sq8p pisze:
    Automatyczny tuner umożliwi Ci zestrojenie praktycznie wszystkiego , wiadomo są straty ale nie takie jak przy CHA250F


Zgadzam się, tylko że takie ATU zewnętrzne to trochę "inna liga". Jak jeździć Maluchem albo Audi. Wydatek konkretny, względem kilku rdzeni i dwóch miedzianych rurek + koncentryka i roboty lutownicą.

Chętnie w ogóle dowiedziałbym się, jakie są straty w danym przypadku. Mam nadzieję, że kiedyś ktoś to porządnie laboratoryjnie zbada Ja niestety takich możliwości nie mam Możliwe, że skrzynka zewnętrzna wyjdzie korzystniej, ale możliwe też, że będą przypadki, gdzie się podda, a F da radę. Nie wiem.

    sq8p pisze:
    Kwestia wmawiania sobie , że jest to cudo , oczko w głowie i nie będzie lepszego transformatora jest błędęm !


Jest to błąd osiąść na laurach i nie robić nic... nie uważam tego za "cudo i oczko w głowie i nie będzie lepszego coś tam", tylko to jednak dość fajna i pasjonująca sprawa, że można wpinając takie maleństwo działać. Osobiście na 20m wolę swoje rezonansowe vertikale zasilane bezpośrednio, kiedyś zawieszę może Hexbeam albo yagę - kto wie? Na top-band - może uda się mi zrobić nawet inverted vee? Na 40m wolę Delty SP7LA, ew. wersję mini albo wykonać porządną 1/4 GP z mnóstwem radiali, którą sobie też kiedyś zrobię. I nie będę tam wpinał Cha250F aby miec wszystkie pasma, lecz tylko dlatego że mam jako tako miejsce na te 3-4 anteny mniej lub bardziej osobno na różne zakresy ...

Ale uwierz mi - gdybym miał działkę typu 5 metrów na 10, albo działał z balkonu, to nie mogąc czegoś "klasycznie" zestroić, robiłbym cuda i wianki z kabli podpinając pewnie Cha250F, bo na zewnętrzne automatyczne skrzynki raczej mnie przy ich cenach nie stać. I uważam jednak ten transformator za świetną rzecz zarówno dla kompromisu, jak i innych zabaw, który niejednemu może otworzyć pole do łaczności gdy wcześniej się nie dawało. Reasumując żartobliwie... Gdzie diabeł i CG3000nie zestroi, to Cha250F pośle? :-)

    sq8p pisze:
    Kwestia 160 " Lazy loop " - jeśli zastosowałeś 160m drutu , to zastąp " wasze cudowne trafo " na balun 4:1 .Wiem , że twierdzicie że CHA250 to magiczny balun 4:1 , ale lepiej zwykły , tradycyjny - uwierz mi


Nie da w tym przypadku rady. Dlaczego? Bo wisi za nisko i jest za bardzo połamane. A nawet jakbym dał ten balunik, to nie wiem, czy skrzynka stroiłaby więcej niż jedno pasmo. Taki o eksperyment. Ideowo schemat taki, w MMANA gal głupoty z SWRami i rezonansami bo trudno się dziwić:



A jakimś cudem po wpięciu tego Cha250F sobie na 160/80 chodzi z powodzeniem w SSB ... i sztuczny tłumik odbija się od jonosfery z solidnymi raportami przy mocy 100W. Choćby w rezultacie tłumienia wychodziło 20W... mnie skutecznością zaskoczyło ,-)

Masz rację, że gdybym zrobił klasyczne "lazy loop" i pewnie zawiesił ją 5-6 m nad ziemią a nie te ok. 2-3 metry, to byłoby lepiej. Pewnie też równoboczny trójkąt - miałem taki, stroiłem skrzynką! - o obwodzie ~82m, może działałby podobnie. Ale nie chciał się nic w świecie stroić na 160m. Bo powieszony za nisko - nie mam tylu pięknych wysokich punktów podwieszenia. Pewnie CG300 dałaby rade... nie mam jej

Chodzi mi jednak o to, że z pomocą Cha250F można sobie robić różne eksperymenty antenowe i spokojnie ponadawać. Co dopiero w warunkach o wiele bardziej utrudnionych konstrukcyjnie i przestrzennie. Oczywiście możesz na nią narzekać i nawet zupełnie nie odczuwać potrzeby jej stosowania - wcale się nie dziwię. Dla każdego co innego i miłego. Nasze hobby to piękny worek bez dna.

Egzamin w Zielonej Górze

JOTA 2019

$
0
0
Ostatnio jestem mało aktywny, więc mam nadzieję, że jest tak, jak piszesz i ci wszyscy siepacze przeszli do internetu.

Antena 80 m

$
0
0
Nic nie napisałeś do kogo należy płot ? Jeżeli masz do niego prawny dostęp to ja bym zrobił tak: dipol na pasmo 80 to są ramiona długości ok 19,5m. Celowo napisałem ok, bo w praktyce bywa różnie. Do płotu można zamocować stosowne tyczki i do nich końce ramion. Z rysunku wynika że jeżeli dipol to w konfiguracji iV. W tej konfiguracji kąt rozwarcie ramion wynosi 90-120 stopni(ważne).
Dla bezpieczeństwa(ewentualne zakłócenia) możesz zastosować balun 1/1.
Ramiona rzeczonego dipola mogą byś również w zależności od warunków technicznych pozaginane.
Ja tak mam z jednym ramieniem, żeby pozostać na terenie swojej posesji, balun mam fabryczny Grauta 1/1, linka miedziana w koszulce 6 mm2. Hula od lat totalnie bez jakiegokolwiek problemu a warunki atmosferyczne są ciężkie(silne wiatry).
___________________
Greg SP2LIG

JOTA 2019

$
0
0
Pierwszy post merytoryczny, wiadomo o co chodzi. Pozostałe to totalny bajzel, napisane tylko w celu wywołanie zadymy.
Dlaczego nie piszecie w temacie wątku ?????????
________________
Greg SP2LIG

Xiegu G90 Transceiver KF Unboxing Test Porównanie Pierwsze łączności

$
0
0
    SP5XMI pisze:
    Mały dodatek: na stole stoi stuwatowy TRX, z którego nadaję telegrafią na 3750kHz do anteny. Druga antena jest odległa o kilka metrów,do niej jest dołączony g90, ustawiony na 3520kHz. Stuwatowy sygnał CW powoduje tylko wzrost szumów. Stacje nadal słychać. Po włączeniu tłumika w g90 z powodzeniem można pracować na telegrafii na 3565 podczas gdy z drugiego, stuwatowego radia prowadzone są łączności na 3715kHz. Z kolei przejście na g90 na 7MHz sprawia, że nawet nie słychać kiedy ten drugi TRX pracuje. Czegoś takiego się nie spodziewałem po radiu QRP w tej klasie cenowej.



ja też nie
Niestety jak grzego nadawał z 4W w paśmie 80m a ja ze swoją anteną byłem na tym samym paśmie 10m obok rozmawiając też na osiemdziesi≤,ątce bardzo silnie zbijał prawie do zera mojego korespondenta ale jeszcze szło go odczytać .Na Icomie 7300 nie było by to możliwe.
Oczywiście stacja pracująca na innym paśmie absolutnie nam nie przeszkadza ,Icom7300 nie radzi sobie w tej sytuacji.



DO WPISU DOŁĄCZONY JEST MATERIAŁ VIDEO - PRZEJDZ NA STRONĘ ABY GO ZOBACZYĆ !





.

Antena HF20A BG7PNV multiband 1-57MHz (kopia z korektami)MIL-2 MIL-1

$
0
0


DO WPISU DOŁĄCZONY JEST MATERIAŁ VIDEO - PRZEJDZ NA STRONĘ ABY GO ZOBACZYĆ !


HF20A multiband versja long, kontra Double Bazooka

$
0
0


DO WPISU DOŁĄCZONY JEST MATERIAŁ VIDEO - PRZEJDZ NA STRONĘ ABY GO ZOBACZYĆ !

CHA250 F jak fider - jak HF7ST

$
0
0


DO WPISU DOŁĄCZONY JEST MATERIAŁ VIDEO - PRZEJDZ NA STRONĘ ABY GO ZOBACZYĆ !





DO WPISU DOŁĄCZONY JEST MATERIAŁ VIDEO - PRZEJDZ NA STRONĘ ABY GO ZOBACZYĆ !





DO WPISU DOŁĄCZONY JEST MATERIAŁ VIDEO - PRZEJDZ NA STRONĘ ABY GO ZOBACZYĆ !



Odzyskanie pliku ADIF

$
0
0
    sp3cad pisze:
    Chodzi o to, że nie mam pewności, czy standardowy soft rozpozna plik o takim rozszerzeniu, stąd moje pytanie,czy ktoś może podzielić się swoim doświadczeniem w tej materii.


Program Adif Master

Antena 80 m

$
0
0
Zwróć uwagę na antene end fed
http://sp-hm.pl/thread-3106.html
przeczytaj w/w wątek, zastosuj podane tam informację.
Sprawdzałem taką antenę w ogródku przydomowym z mocowaniem na 3m tyczkach. Zainstalowana była w kształcie litery L. Działało nawet znośnie jak na tak słabe zawieszenie.

Zawody Aktywności UKF w październiku

$
0
0
W niedzielę 20 października odbędzie się kolejna tura Zawodów Aktywności SP UKF rozliczana w SP przez Ogólnopolski Klub Krótkofalowców SP UKF. Zawody rozpoczynają się o godz. 7.00 UTC i kończą o 13.00UTC. W zawodach podaje się raport, trzycyfrowy numer łączności i sześcioznakowy lokator. Emisje, FM, SSB i CW.
Adres do regulaminu :
https://logsp.pzk.org.pl/contests/infos/553_1546115308.pdf
Log w formacie .edi wysyła się w SP na adres:
http://logsp.pzk.org.pl
Zawody będą w tym samym czasie co zawody w OK, 9A, OE, YO i HA.
Te same logi można również wysłać na servery w OE, OK, 9A, YO i HA.
Adres servera w OE:
http://aktivitaetskontest.oevsv.at
Adres servera w 9A:
http://www.hamradio.hr/vhfrobot/index.php?Lang=english
Adres servera w OK:
https://www.hamradio.cz/vkvpa/index.php?str=read_edi
Adres do regulaminu HA:
http://maraton.brasz.hu
Logi wysyła się do HA mailem na adres:
maraton@brasz.hu
Adres do regulaminu w YO:
http://maraton.uus.ro/
Logi wysyła się do YO mailem na adres:
maraton@uus.ro/upload

Tadeusz SP8DXZ
Viewing all 197766 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>